Sanayi Sicil Belgesi Elektrik İndirimi

Sanayi Sicil Belgesi Elektrik İndirimi

Sanayi Sicil Belgesi Elektrik İndirimi, Kapasite raporu gibi zorunlu bir belgedir. Sanayi Sicil Belgesi ‘ni almayan firmalara gecikme ayı (*) Başına idari para cezası kesilmektedir. Bu para da tebliğ tarihini takiben 15 gün içerisinde Ziraat Bankasına yatırılırsa %25 indirimden faydalanılır.

Sanayi Sicil Belgesi ’nin en önemli kullanım alanı elektrik kullanımındaki kw/saat başına %25 indirimdir. Sanayi Sicil Belgesi ‘ni almayan bir firma ticarethaneler için olan tarifeden elektrik faturası öderken Sanayi Sicil Belgesi ‘ne sahip bir firma Sanayi tarifesinden elektrik faturasını öder.

Günümüz şartlarında Sanayici işletmelerin en önemli maliyet unsurlarından olan enerji gereksiniminin çoğunluğu elektrik ihtiyacı ve doğalgaz ihtiyacı ile karşılanmaktadır. Örnekleme yapacak olursak  A FİRMASI Ticarethane tarifesinden elektrik kullanmaktadır ve aylık elektrik tüketimi 10.000kw dır. Kullandığı elektriğin 1 kw fiyatı ise 1 TL dir. Ay sonunda A firmasına yansıyacak toplam tutar 10.000 TL iken rakip firması olan B firması elektriğini Sanayi tarifesinden kullanmış ve 10.000 kw elektrik tüketmiştir.

Kullandığı elektriğin 1kw fiyatı 0,75 TL dir. Ay sonunda ödemiş olduğu elektrik faturası tutarı ise 7,500 TL dir. Aradaki fark 2,500 TL olarak çıkmış ve bu farkı aylara hatta yıllar ile çarptığımızda çok büyük tutarlar olduğu görülmüştür. Sizde firmanızın bu imkândan faydalanması için ve Sanayi Sicil Belgesi elektrik indirimi konusunda daha detaylı bilgi almak için bizi aramaktan çekinmeyiniz.